PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njė shalqin shitet 6100 USD nė Japoni..!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Cun_Lacian
Antare aktiv
Antare aktiv
avatar

Male Numri i postimeve : 200
Age : 33
Vendbanimi : Kudo
Registration date : 20/08/2008

MesazhTitulli: Njė shalqin shitet 6100 USD nė Japoni..!!   Sat 01 Nov 2008, 02:32

Javen e kaluar nė njė ankand tė zhvilluar nė Japoni, njė shalqin u shit pėr shumėn e 6100 dollarėve amerikanė, duke thyer kėshtu ēdo rekord tė mėparshėm. Me kėtė ēmim, padyshim qė ky shalqin ėshtė mė i shtrenjti nė Japoni e ndoshta dhe nė botė.
Shlaqini i kushtueshėm, nė Japoni pėrdoret vetėm nga njė klasė e pasur njėrėzish dhe konsiderohet si njė dhuratė e bukur. Ky rekord vjen menjėherė pas shitjes tjetėr mė tė hershme nė Japoni, kur disa shalqij tė llojit “Yabari” (pjepėr - kantaloupe) thyen rekorin me 23.000 dollarė amerikanė. Shalqini peshon 7.7 kilogram dhe ka lėkurė tė zezė. Ai rritet vetėm nė Japoni nė ishullin Hokkaido.

Njė pėrfaqėsues zyrtar i kompanisė qė merret me kultivimin e shalqinit deklaron se ky lloj shalqini e ka ndihmuar shumė agrikulturėn e kėsaj zone. Ēmimin rekord tė kėtij shalqini, tė njohur nė Japoni me emrin "Densuke" e konfirmon zyrtarisht dhe zoti Kazuyoshi Ohira, zėdhėnsi i kooperativės bujqėsore “Tohma Agricultural Cooperative" nė ishullin Hokkaido. “Nė tė gjitha dyqanet e ishullit, marketet e supermaketet, ēmimi i kėtij lloj shalqini ėshtė modest, nga 188 deri 283 dollarė amerikanė?”, ka thėnė Ohira . Ai ka treguar se ky shalqin, hahet me gjithė lėkurė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.top-forum.net
 
Njė shalqin shitet 6100 USD nė Japoni..!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mbi 1 mijė tė vdekur nga tėrmeti dhe tsunami nė Japoni
» Tėrmet i tmerrshėm nė Japoni

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Argetohuni ne Angel-online ::..ஜ :: Kuriozitete-
Kėrce tek: