PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Hackeri 16 vjeēar vjedh sekretet e NASA-s

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Cun_Lacian
Antare aktiv
Antare aktiv
avatar

Male Numri i postimeve : 200
Age : 33
Vendbanimi : Kudo
Registration date : 20/08/2008

MesazhTitulli: Hackeri 16 vjeēar vjedh sekretet e NASA-s   Sat 01 Nov 2008, 02:28

Hackeri 16 vjeēar vjedh sekretet e NASA-s
Alarm i kuq nė internet. Sipas New York Times, njė hacker 16 vjeēar nga Evropa ka vjedhur informacione sekrete nga NASA. Bėhet fjalė pėr kode dhe fjalėkalime mjaft tė rėndėsishme tė sistemit informatik tė NASA-s, pėr baza luftarake si dhe laboratore kėrkimesh shkencore tejet sekrete. Hackeri ka hyrė nė Cisco System dhe ka marrė tė gjitha kodet e hyrjes, duke i hequr krerėve tė NASA-s, tė gjitha tė drejtat e hyrjes nė sistemin e tyre. Mendohet se hackeri mund tė jetė njė adoleshent suedez nga Uppsala, i cili prej njė viti punon pėr tė zbėrthyer kodet e sistemit tė sigurisė sė NASA-s. Falė virusit Trojan Kali i Trojės, ai ka marrė informacionė tė detajuaar mjaft sekrete, ndėrkohė qė nė tė njėjtėn kohė, ai ka hyrė vjedhurazi nė sistemin informativ tė shoqėrive dhe enteve publike nė Evropė, duke shkaktuar njė rrėmujė, e cila konsiston nė keqpėrdirimin e informacionit. Burime tė NASA-s, theksojnė se adoleshenti, ka nė dorė fjalėkalimet e hyrjes tė sistemit tė raketave tė White Sands nė New Mexico, si dhe tė stacionit ajror-detar tė Patuxenr River nė Maryland. Ajo qė po shqetėson mė shumė ekspertėt e informatikės ėshtė fakti se hackeri 16 vjecar, pėrvecse ka zotėruar kėto informacione, ka mundur tė ndryshojė duke hyrė nė sistem kodet dhe fjalėkalimet, tė cilat janė tė njė rėndėsie strategjike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.top-forum.net
babydoll
moderator
moderator
avatar

Female Numri i postimeve : 1264
Age : 33
Registration date : 25/10/2008

MesazhTitulli: Re: Hackeri 16 vjeēar vjedh sekretet e NASA-s   Sat 03 Jan 2009, 12:28

hahahhaaha
se kisha nigju kete lajm .
qeka sh i zgjut ky hacker-i 16 vjecar.
e ca eshte bo me kete tani??
kane mundur t ja marin kodet qe ka ndryshu ata te NASA-s??
Ky brez me te vertet qe jane sh te zgjuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Hackeri 16 vjeēar vjedh sekretet e NASA-s
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Argetohuni ne Angel-online ::..ஜ :: Kuriozitete-
Kėrce tek: