PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 15 milionė shqiptarė jetojnė nė tė gjithė botėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cun_bregdetar
Antar
Antar
avatar

Male Numri i postimeve : 24
Age : 30
Vendbanimi : Durres
Registration date : 26/10/2008

MesazhTitulli: 15 milionė shqiptarė jetojnė nė tė gjithė botėn   Mon 27 Oct 2008, 15:42

Sa shqiptarė ka nė tė gjithė botėn. Kėtė pyetje nuk e bėjmė vetėm ne shqiptarėt, por edhe tė huaj studiues dhe profesionistė. Nėse do t'u referoheshim tė dhėnave demografike, studimeve tė ndryshme, por edhe burimeve historike, na rezulton se nė gjithė botėn numėrohen tė jenė rreth 15 milionė shqiptarė. Sigurisht nė kėtė shifėr nuk janė tė gjithė shqiptarė autoktonė, apo emigrantė. Njė pjesė e mirė e tyre janė shqiptarė tė shpėrngulur nė vise tė tjera prej kohėsh, dhe pėr at mund tė themi se vetėm nė dejet e tyre ka gjak shqiptari.
Shqiptarėt
Sipas tė statistikave tė fundit tė CIA-s, nė njė regjistrim tė vitit 2007, nė librin e tė dhėnave "FactBook", rezultojnė 3 milionė 600 mije 523 shqiptarė. Ndėrkohė nė Kosovė janė rreth 2 milionė e katėr qind mijė shqiptarė autoktonė. Nė Maqedoni llogaritet qė shqiptarėt tė zėnė vendin e dytė pėr nga numri i popullsisė pas asaj vendase. Sipas statistikave, numri i shqiptarėve nė Maqedoni mund arrijė rreth 1 milion. Po kaq shqiptarė jetojnė dhe nė Greqi. Fluksi i emigrantėve qė ka zgjedhur shtetin fqinjė jo vetėm pėr tė punuar, por edhe pėr t'u vendosur familjarisht atje, shkon nė njė milion tė tillė. Ndėrsa numri mė i madh i shqiptarėve qė jetojnė jashtė trojeve tė tyre etnike duket se ėshtė ai nė Turqi. Sipas studiuesve dhe historianėve tė ndryshėm shqiptarė, nė Turqi llogaritet tė jenė rreth 5 milionė shqiptarė. Sigurisht kjo shifėr nuk pėrfshin tė gjithė shqiptarėt qė kanė ikur nga trojet e tyre, por edhe shqiptarėt qė janė shkrirė me popullsinė vendase. Numri mė i madh i shqiptarėve ėshtė nė Stamboll, ndėrsa pjesa tjetėr ėshtė shpėrndarė pėrgjatė kufirit turko-sirian. Ndėrsa nė Mal tė Zi, sipas statistikave, jetojnė rreth 200 mijė shqiptarė. Ndėrsa 70 mijė shqiptarė jetojnė nė Serbi nė krahinėn e Preshevės.
Emigrantėt
Qė nga emigrantėt e parė nė fillim tė shekulli tė kaluar e deri mė ditėt tona, nė Amerikė llogaritet tė jetojnė rreth 300 mijė shqiptarė. Ndėrsa nė Evropė duket se ka njė shpėrndarje "tė rregullt" tė emigrantėve shqiptarė me diferenca tė vogla. Kėshtu nė Gjermani emigrantėt shqiptarė nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia Mali i Zi llogaritet tė jenė rreth 300 mijė. Austria ėshtė njė tjetėr vend me numėr tė konsiderueshėm shqiptarėsh, rreth 300 mijė tė tillė. 200 tė tjerė, sipas tė dhėnave tė shoqatave ndėrkombėtare qė merren me emigracionin, jetojnė nė Gjermani dhe po 200 mijė nė Zvicėr. Po ashtu edhe emigrantėt qė janė larguar nga trojet shqiptare drejt Kandasė llogaritet tė jenė rreth 25 mijė. Rreth 100 mijė shqiptarė tė tjerė jetojnė nė Francė, ndėrsa 50 mijė tė tjerė nė Spanjė.
Pėrse nė Turqi pesė milionė?
Pesė milionė shqiptarė nė Turqi janė njė shifėr qė habit jo pak njerėz. Por janė njė sėrė historianėsh dhe studiuesish qė rrumbullakosin njė shifėr tė tillė. Dhe llogaria nis qė nga fundi i pushtimit osman, kur ishin tė shumta familjet qė jetonin nė Turqi. Pėr tė vazhduar mė pas me shpėrnguljet masivet tė shqiptarėve nga serbėt. Nga Kosova drejt Turqisė serbėt dėbuan njė numėr tė konsiderueshėm shqiptarėsh. Vetėm pas luftės sė dytė botėrore serbėt shpėrngulėn nga Kosova rreth 500 mijė shqiptarė. Ndėrsa rreth 100 mijė tė tjerė u dėbuan nga grekėt. Sikur vetėm shtimi i numrit tė kėsaj kategorie tė llogaritet gjatė 50 viteve tė fundit atėherė justifikohet shifra prej 5 milionėsh. Duhet thėnė se shumica e kėsaj popullsie ėshtė asimiluar. Ndėrkohė qė e njėjta strategji u ndoq dhe me shqiptarėt e Ēamėrisė. Sipas statistikave, numri i shteti turk zė vendin e parė tė emigracionit shqiptar. Qytetet ku shqiptarėt janė vendosur me shumicė janė Stambolli, Izmiri, Bursa, Ankaraja, etj. Vendosja e shqiptarėve nė Turqi zė fill qė nė vitet 1500. Nė shifrėn prej 5 milionėsh bėjnė pjesė dhe ata shqiptarė qė janė shkrirė me familje tė tjera dhe qė kanė prindėrit shqiptarė.
3.600 milionė shqiptarė jetojnė nė Shqipėri

2.4 milionė shqiptarė jetojnė nė Kosovė

5 milionė shqiptarė jetojnė nė Turqi

1 milionė shqiptarė jetojnė nė Maqedoni

1 Milionė shqiptarė jetojnė nė Greqi

300 mijė shqiptarė jetojnė nė Itali

200 mijė shqiptarė jetojnė nė Mal tė Zi

300 mijė shqiptarė jetojnė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės

200 mijė shqiptarė jetojnė nė Gjermani

100 mijė shqiptarė jetojnė nė Francė

50 mijė shqiptarė jetojnė nė Spanjė

200 mijė shqiptarė jetojnė nė Kanada

100 mijė shqiptarė jetojnė nė Australi

100 mijė shqiptare jetojnė nė Belgjikė

300 mijė shqiptarė jetojnė nė Austri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.top-forum.net
adela
Antar
Antar
avatar

Female Numri i postimeve : 117
Age : 32
Vendbanimi : tirane
hobi juaj : leximi
Registration date : 31/10/2008

MesazhTitulli: Re: 15 milionė shqiptarė jetojnė nė tė gjithė botėn   Sat 01 Nov 2008, 00:40

Suspect Suspect
tallesh sa shtohemi dhe ne ore si lepujt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
babydoll
moderator
moderator
avatar

Female Numri i postimeve : 1264
Age : 33
Registration date : 25/10/2008

MesazhTitulli: Re: 15 milionė shqiptarė jetojnė nė tė gjithė botėn   Sat 03 Jan 2009, 12:30

Jane shtuar me shume tani po he.
kane ndryshuar keto shifrat dy fish
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 15 milionė shqiptarė jetojnė nė tė gjithė botėn   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
15 milionė shqiptarė jetojnė nė tė gjithė botėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Plisi shqiptar- Lashtėsia e kapeles bardhė-PLISIT
» Njė pyetje nga Ilir Dardani: A ėshtė Gjergj Kastrioti Hero i tė gjithė Shqiptarėve? (I)
» Gėzuar tė gjithė Besimtarėve Shqiptarė tė Krishter, festen e Pashkėve - Ringjalljen dhe ngritjen e Jezusit ne qiell !
» Pėrse Enver Hoxha e kritikonte Ēe Guevarėn
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Argetohuni ne Angel-online ::..ஜ :: Kuriozitete-
Kėrce tek: