PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njė dokumentar ndjek gjurmėt e Ēamėrisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Klajdi_Dr
Admin
Admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1078
Age : 27
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : Futboll
Registration date : 23/08/2008

MesazhTitulli: Njė dokumentar ndjek gjurmėt e Ēamėrisė   Sat 25 Oct 2008, 13:35

Endrra e Ēamėrisė" ėshtė njė nga 5 filmat dokumentarė me metrazh tė plotė, qė fitoi financimin prej 1,6 milionė lekė nga Kėshilli Miratues i Projekteve tė Filmit nė Qendrėn Kombėtare Kinematografike (QKK). Skenaristi i filmit dokumentar "Ėndrra e Ēamėrisė", Enver Kushi, e vlerėson si, "Pėrpjekje e parė pėr tė realizuar njė film me metrazh tė plotė pėr Ēamėrinė martire". Skenari i filmit dokumentar, qė ka si regjisor Kujtim Gjonaj, ėshtė konceptuar me katėr pjesė, tė cilat duke pasur nė qėndėr, Ēamėrinė, synojnė zbulimin, dramėn e zhbėrjes, mbijetesa, ribėrja dhe mallin pėr tė. Filmi nis me njė prolog domethėnės dhe emocionues, ku Ēamėria nis e zbulohet si njė ėndėrr, ku bregu i detit, sjell pėrmes dallgėve zėrat e fėmijėve ēamė qė flasin nė dialektin e ėmbėl tė Ēamėrisė. Kuadri bėhet mė i plotė me portretin dhe monologun e njė gruaje tė vjetėr ēame, qė sjell thirrjen e pėrmallshme pėr t'u kthyer nė vendlindje. Pjesa e parė e filmit jep detaje mbi Ēamėrinė, lashtėsinė, historinė, shtrirjen gjeografike, tė dhėna pėr qytetet, popullsinė, etj. Pjesa e dytė pėrfshin kronikėn e dhimbjes dhe tragjedisė ēame, qė jepen pėrmes fakteve historike dhe dėshmive tė gjalla, si njė nga tragjeditė mė tė mėdha ballkanike nga fillimet e deri nė vitin 1945. Pjesa e tretė, pėrmes gjuhės filmike, paraqet vlerat e kulturės ēame, figurat e shquara tė trevave tė Ēamėrisė. Ndėrsa pjesa e katėrt, jep vitalitetin e popullsisė came. Filmi mbyllet me njė epilog emocionues, duke transmetuar mesazhin se toka martire e Ēamėrisė do tė presė shumė shpejt nė gjirin e saj, tė gjallėt e tė vdekurit, duke bėrė realitet ėndrrėn pėr Ēamėrinė. Kėshilli Miratues i Projekteve tė Filmit nė Qendrėn Kombėtare Kinematografike i kryesuar nga Moikom Zeqo, ka miratuar 5 projekte tė filmit dokumentar me metrazh tė plotė, nga 11 qė kishin konkurruar. Filmat e tjerė fitues janė "Beratinus" me skenar tė Shaban Sinanit dhe Tomė Thercaj, me regjisor Ylli Pepo, filmi "Viktor Gjika, poet i ekranit" me skenar dhe regji tė Petrit Rukės, filmi "Imazhi i njeriut" me skenar dhe regji Armando Lulaj dhe filmi "Midis dy dasmave" me skenar dhe regji Esat Teliti.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://WwW.AnGeLs.ToP-FoRuM.NeT
 
Njė dokumentar ndjek gjurmėt e Ēamėrisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Brahim Avdyli: Gjurmėt e para shqiptare
» Vrasja e dy turistėve ēekė: Policia bie nė gjurmėt e tre autorėve (Video+18)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Arti dhe Kultura ::..ஜ :: Kinematografia-
Kėrce tek: