PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fjetja ne pune permireson kujtesen

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Klajdi_Dr
Admin
Admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1078
Age : 26
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : Futboll
Registration date : 23/08/2008

MesazhTitulli: Fjetja ne pune permireson kujtesen   Sat 04 Oct 2008, 18:27

Fjetja nė vendin e punės vetėm pėr disa minuta mund tė pėrmirėsojė aftėsitė e kujtesės dhe ato mentale, kanė publikuar shkencėtarėt gjermanė.
Doktori Olaf Lahl nga universiteti nė Duisburg ka dėshmuar se gjumi afatshkurtėr bėn punė shumė mė shumė sesa ēlodhja e gjatė e trurit – ajo, nė fakt, mund tė pėrmirėsojė efektshmėrinė e kujtesės dhe atė mentale.
Pėr mė shumė, gjumi prej vetėm gjashtė minutash mund tė ketė tė njėjtin efekt nė kujtesė sikur gjumi gjatė tėrė natės.
Ekipi i doktorit Lahl u ka dhėnė detyrė studentėve tė mbajnė mend listėn prej 30 fjalėsh dhe ka testuar kujtesėn e tyre pas njė orė lojė nė solitaire (loje kompjuterike me letra).
Shkencėtarėt kanė pėrcaktuar se ata, tė cilėt kanė fjetur disa minuta, mė mirė e kanė kryer detyrėn sesa ata qė kanė qėndruar tė zgjuar.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://WwW.AnGeLs.ToP-FoRuM.NeT
babydoll
moderator
moderator
avatar

Female Numri i postimeve : 1264
Age : 32
Registration date : 25/10/2008

MesazhTitulli: Re: Fjetja ne pune permireson kujtesen   Sat 03 Jan 2009, 13:21

he he he
se dija.
me flejt ne vend te punes te tallin te gjithe
pupupu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Fjetja ne pune permireson kujtesen
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shpallje pėr vend tė lirė pune
» Komente tė ndryshme
» Faruk Tasholli: Me tetovarėt nė Gjermani - Kush ma i pari bani...
» Kumbimi i kėmbanave ndodh qė vonon,Intervistė me shkrimtarin e poetin Thani Naqo,Bisedoi:Raimonda Moisiu
» Faik Krasniqi: Protokolli Eulex-Serbi, tanime pune e kryer,por si duhet te reagohet ndaj ketij Protokolli

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Argetohuni ne Angel-online ::..ஜ :: Kuriozitete-
Kėrce tek: