PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Puthja:8 kuriozitetet qe nuk i dini

Shko poshtė 
AutoriMesazh
durrsaku001
moderator
moderator
avatar

Male Numri i postimeve : 1009
Age : 34
Vendbanimi : parma,itali
hobi juaj : futbolli
Registration date : 23/08/2008

MesazhTitulli: Puthja:8 kuriozitetet qe nuk i dini   Sun 14 Sep 2008, 20:40

Puthja ėshtė njė praktikė seksuale, ose romantike mes partnerėve e pėrhapur nė rreth 90 % tė kulturės njerėzore. Por dhe nė ato kultura ku puthja ėshtė e ndaluar ose nuk ėshtė si zakon, partnerėt i fryjnė njėri-tjetrit, ose fėrkojnė fytyrat mes tyre nė fillim tė dashurisė”, - kėshtu shpjegon psikologia amerikane, Susan Hughes, autore e njė kėrkimi qė ka nxjerrė nė dritė disa karakteristika kurioze tė lidhura mė gjestin e tė puthurit.
Ēfarė tė shtyn tė puthėsh njė person?

Nė rastin e meshkujve, vendimi varet nga karakteristikat e fytyrės sė personit tė vajzės dhe nga tėrheqja qė ata ndiejnė prej saj. Tek femrat, ajo qė shkakton interesin dhe dėshirėn, janė pikėrisht dhėmbėt e tij.

Puthja shijon mė shumė nėse…
Meshkuj preferojnė puthjen mė me pėshtymė dhe me veprimin e gjuhės. Si meshkujt ashtu dhe femrat, mė pas nė lidhjet e gjata, preferojnė kontaktin me gjuhė. I vetmi ndryshim mes sekseve, qė doli nė studimin e Susan Hughes, ėshtė se meshkujve u pėlqen mė shumė qė tė kenė njė kontakt mė tė madh me gjuhė me partneret e reja qė mund tė kenė.

Pėrse meshkujve i pėlqen “e lagėsht” dhe me gjuhė?
Sipas psikologėve evolucionistė, puthja mund tė japė informacione tė rėndėsishme me cilėsinė e takimit dhe mbi personin qė po puthim. Duke qenė se meshkujt nuk janė veēanėrisht tė ndjeshėm ndaj “testit tė pėshtymės” (teknikisht kanė njė “mangėsi nė perceptimin kimiko-ndjeshmėri”), kanė kėshtu mė shumė nevojė pėr njė puthje “tė lagėsht” pėr tė vendosur.

Tė bėsh dashuri pa u puthur?
Njė takim erotik pa puthje? Nuk do tė ishte njė problem pėr rreth 50 pėr qind tė meshkujve tė intervistuar, ndėrkohė qė me kėtė janė dakord vetėm rreth 10 % e femrave. Pėr 90 % tė femrave nė fakt, ėshtė thelbėsore shkėmbimi i puthjeve nė njė kontekst intim.
Seks me dikė qė nuk di tė puthė, po apo jo?
Ndryshe nga meshkujt, vetėm gjysma e femrave tė intervistuara do tė pranonte tė bėnte dashuri me njė tė dashur qė nuk di tė puthė.

Sa rėndėsi ka puthja gjatė ecurisė sė njė marrėdhėnieje?
Ndryshe nga femrat, qė i japin njė vlerė tė veēantė puthjes, pėr meshkujt akti i tė puthurit bėhet gjithmonė dhe mė i parėndėsishėm ndėrkohė qė lidhja shkon drejt konsolidimit.

Tė puthesh pėrpara, ndėrkohė dhe pas marrėdhėnies: sa e rėndėsishme ėshtė?
Akti i tė puthurit duket se zvogėlohet vazhdimisht pėr nga niveli i rėndėsisė, kur kalohet nga faza fillestare e marrėdhėnies seksuale dhe mė pas saj. Gjithsesi, pėr femrat ky akt ka gjithmonė shumė mė rėndėsi se pėr meshkujt.

Njė puthje mund tė vrasė romanticizmin?
Duket se po. Nga njė studim i mėparshėm ka rezultuar qė rreth 59 % e meshkujve dhe 66 % e femrave kanė mbetur tė zhgėnjyer dhe tė pakėnaqur, deri nė tėrheqje prapa, pasi kanė puthur njė partner tė mundshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Puthja:8 kuriozitetet qe nuk i dini
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Briliana Shaova:Puthja

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Argetohuni ne Angel-online ::..ஜ :: Kuriozitete-
Kėrce tek: