PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shpikėsit e parfumit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Cun_Lacian
Antare aktiv
Antare aktiv
avatar

Male Numri i postimeve : 200
Age : 33
Vendbanimi : Kudo
Registration date : 20/08/2008

MesazhTitulli: Shpikėsit e parfumit   Sun 07 Sep 2008, 23:07

Shpikėsit e parfumit


Secili nga ne ka parfumin e tij tė preferuar, atė qė pėrdor ēdo ditė, atė qė e pėrdor pėr raste tė veēanta, atė qė na kujton njė moment ose njė person tė veēantė. Lind pyetja, si u shpik parfumi? Parfumi ka lindur nga zbulimet primitive tė aromave tė kėndshme qė lėshonin disa drunj kur digjeshin. Mendohet se nė fillim parfumi pėrdorej nė ambjentet e kulteve ku mblidheshin njerėz dhe thurnin himne pėr perėnditė e tyre. Aromat ndjellėse pėrdoreshin edhe pėr tė larguar shpirtrat e kėqinj. Tregėtinė e parfumeve e filluan popujt aziatikė ndėrsa grekėt ishin ata qė filluan tė shijojnė kėnaqėsinė pėr tė parfurmuar trupin, fillimisht me vajra aromatikė dhe lule tė ndryshme. Nga grekėt pasioni pėr aromat e parfumit kaloi tek popujt romanė. Aristokratėt romanė i pėrdornin parfumet gjerėsisht dhe ishte detyra e shėrbėtorėve tė masazhonin nė gjithė trupin e padronėve tė tyre vajrat aromatike mbrėmjeve, pas njė dite qė konsiderohej e lodhshme. Perandori Neron nė veēanti ishte njė pėrdorues i parfumeve. Nė antikitet njė qendėr mjaft e rėndėsishme e parfumeve ishte Aleksandria nė Egjipt ku eksportoheshin bimėt mė tė zgjedhura nga Orienti dhe Afrika. Por ajo qė ishte mė e njohura nė gjithė Mesdheun ishte Roma. Nė kėtė qytet njė rrugė e tėrė ishte vėnė nė shėrbim tė shitjes sė parfumeve dhe quhej “Vicus Unguentarius”. Zbulimi i Amerikės dhe si pasojė lėnda e parė qė vinte nga ky vend shėnoi njė kthesė tė rėndėsishme nė artin e parfumit. Damat legjendare tė magjepsjes Katerina Sforca, Lukrecia Borgia ishin tė dashuruara me parfumet. Edhe mbretėresha e Anglisė Elisabeta I ishte e apasionuar dhe ndikoi nė zhvillimin e kėtij arti me kultivimin e barėrave dhe esencave tė luleve. Sovranėt francezė u bėnė kultivuesit kryesorė tė parfumeve sidomos pas kontaktit me artin e parfumierėve italianė dhe veēanėrisht pas vizitės nė Paris tė Katerina De Mediēi. Si Luixhi XIV, edhe paraardhėsi i tij(oborri mbretėror i Luigjit XV quhej “oborri i parfumuar”) ishin tė magjepsur nga aromat fantastike. Disa muaj mė parė ėshtė zbuluar njė nga parfumet mė tė preferuar tė asaj periudhe e pėrbėrė nga esencat e luleve tė portokallit, iris, drurit tė sandalit dhe ēedrit. Ky lloj parfumi ėshtė riprodhuar nė ditėt e sotme nga parfumieri francez Francis Kurkdijan dhe mund tė blihet me njė ēmim fantastik. Edhe Napoleonit i pėlqente shumė tė parfumohej me ujė nga kolonitė ndėrsa perandoresha Xhuzepina me sa duket ishte e tėrhequr nga aromat ekzotike. Mė vonė filluan tė zhvilloheshin parfumeritė moderne qė dalėngadalė morėn pėrsipėr tė zhvillimin si art mė vete. Pas esencave natyrale prodhuesit e parfumeve filluan tė kapen edhe pas esencave kimike dhe sintetike: parfumi i parė i kėtij lloji ishte “Flormary”, por pėrfundimisht ky lloj parfumi u afirmua si Chanel n.5. Kėshtu filluan tė pėrdoreshin edhe ata qė quhen “fiksues”, substanca qė kanė si detyrė tė lidhin parfumin me lėkurėn pėr ta bėrė sa mė tė qėndrueshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.top-forum.net
 
Shpikėsit e parfumit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Arti dhe Kultura ::..ஜ :: Moda dhe estetika-
Kėrce tek: