PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 "Gjeniu i harruar" i Britanise

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Cun_Lacian
Antare aktiv
Antare aktiv
avatar

Male Numri i postimeve : 200
Age : 33
Vendbanimi : Kudo
Registration date : 20/08/2008

MesazhTitulli: "Gjeniu i harruar" i Britanise   Mon 25 Aug 2008, 15:52

"Gjeniu i harruar" i Britanise


Robert Huku,i pershkruar nga bashkohesit e tij si "Shpikesi me i madh qe ka jetuar ndonjehere" sot quhet Leonardo Da Vinci i Anglise
Huku lindi ne vitin 1635 u emerua si pergjegjesi i eksperimenteve ne shoqerine mbreterore te Londres ne vitin 1662 dhe ne vitin 1677 u be sekretari i kesaj shoqerie.Vdiq ne vitin 1703.Panvarsisht nga pozita shkencore eshtrat e tij prehen ne nje var te panjohur diku ne veri te Londres.Vitet e fundit shkencetaret dhe historianet jane jane perpjekur shume per te vene ne vend reputacionin e ketij gjeniu te harruar' sic shkruan biografi Stiven Inud.Ne vitin 2003 per te perkujtuar 300 vjetorin e vdekjes se Hukut Observatori Mbreteror Grinuic i Londres paraqiti disa nga shpikjet dhe zbulimet e tij te jashtezakonshme.Kush Robert Huku dhe pse u la ne harrese per nje kohe kaq te gjate.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.top-forum.net
 
"Gjeniu i harruar" i Britanise
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Argetohuni ne Angel-online ::..ஜ :: Kuriozitete-
Kėrce tek: