PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Filozofia ne mesjete

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Cun_Lacian
Antare aktiv
Antare aktiv
avatar

Male Numri i postimeve : 200
Age : 33
Vendbanimi : Kudo
Registration date : 20/08/2008

MesazhTitulli: Filozofia ne mesjete   Sun 07 Sep 2008, 22:16

Mesjeta perfshin 1000 vjetet qe ndajne fundin e Antikitetit nga fillimet e Rilindjes.
Mesjeta karakterizohet nga lulezimi i tre feve :judaizmit,krishterimit,islamizmit dhe nga nje fryme fetare qe pershkonte cdo aspekt te jetes se perditshme.

Ndertimi hierakik i shoqerise mesjetare shume i konsiliduar dhe qe nuk lejonte asnje hapsire per ndryshimin e statusit te trashguar nga lindja ,pati gjithashtu ndikimin e vet ne zhvilimin e filozofise teresisht fetare ,qe karakterizonte Mesjten.Duke filluar qe nga shek VII,per nje periudhe qe do te zgjaste dhe gjashte shekuj te tjere ,ekzistonte ne Evrope nje deshire per dije,qe u manifestua kryesisht ne zgjerimin dhe perhapjen e shkollave ,sidomos te shkollave fetare.Keshtu interesi per "gjerat e mendjes" ose filozofine ,u perhape shume.Ne shek XII ,u shfaqen universitetet e para ne Oksford,Bolonje,Kembrixh,Paris etj.Te gjitha keto qendra studimi ishin te krishtera dhe u forcuan edhe me teper nga mbeshtetja e klerit.Mgjth kjo atmosfere kaq intelektuale pati ndikimin e saj pozitiv ne zhvillimin e filozofise ne kete kohe,filozofia mesjetare kishte karakterskolastik ,si pasoje e drejtimit te krishtere dhe frymes fetare qe e karakterizonte.

Filozofet mesjetare " i harruan" autoret e antikitetit,veprat e te cileve dergjeshin te paperkthyera (ishin shkruar ne greqisht,nderkohe qe gjuha e mesjetes ishte latinishtja) neper manastire nga periudha e antikitetit ,gjate te ciles qendra e gjithesise quhej njeriu,ne mesjtete roli i njeriut u shperfill ,deri ne perbuzje dhe gjithe vemendja ishte drejtuar nga Zoti.

Filozofia mesjetare shperfilli filozofine antike greke ,qe ishte laike dhe u perqendrua vetem te Zoti.Prandaj dhe filozofet e kesaj periudhe i pershkon nje fryme tjeter shume ndryshe nga ajo e vezhguar te kulmet e filozofise antike....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.top-forum.net
 
Filozofia ne mesjete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» SYLEJMAN ALIU:FILOZOFIA E KRROKAMĖS
» Albert Zholi: Diogjeni, dhe filozofia moderne

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Tema Shoqerore ::..ஜ :: Filozofia-
Kėrce tek: