PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 15 zbulimet mė tė mėdha e tė gjitha kohėrave!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Angel
Super admin
Super admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1618
Age : 34
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : operator / futboll
Registration date : 20/08/2008

MesazhTitulli: 15 zbulimet mė tė mėdha e tė gjitha kohėrave!   Fri 29 Aug 2008, 19:01

1. zbulimi i amerikes
2. ri zbulimi i sistemit heliocentrik
3. zbulimi i teleskopit
4. zbulimi i maqines me avull
5. zbulimi i rrymes elektrike
6. zbulimi i telefonit
7. zbulimi i aeroplanit
8. zbulimi i teoris se relativitetit
9. zbulimi i televizorit
10. zbulimi i penicilinit
11. zbulimi i radarit
12. zbulimi i adn
13. abulimi i aspirines
14. zbulimi i kompjuterit dhe internetit
15. arritja e klonimit

tani pak sqarim rreth ketyre :
1. "zbulimi i amerikes " - Kristofor Kolombo ne vitin 1492 duke udhetuar me anije beri nje nga zbulimet me te rendesishme te te gjitha koherave . zbuloi kontinentin e ri . emrin Amerik e muar nga Ameriko Vespuqi
hyn ne nje nga zbulimet me te medha per arsye se hapi rrug per shum gjera te reja

2. "sistemi heliocentrik" - eshte rizbuluar nga Nikolla Koperniku ne vitin 1543 por kishte nje te met dhe kjo eshte mbushur me ligjet e Johan Kepler me tri ligjet e tij . ky hyn ne zbulimet me te medha per arsye se ishte hequr ideologjia se kishe dielli sillet rreth tokes qe ishte mbajtur nga kisha per me shum 1400 vjet

3. "zbulimi i teleskopit " - teleskopin e pare e kan ndertuar mjeshtrit danez por epitetin e babait te teleskopit e ka Galileo i cili e ka zbuluar me 1610 ku me ate zbuloi shum gjera deri ateher te panjohura per njerzimin

4. "zbulimi i maqines me avull " - kete zbulim madheshtor e beri James Wati dhe ishte kthes ne historin njerzore sepse u hapen shum shtigje te reja per njeriun dhe keshtu hyn ne rrethin e ngushte te zbulimeve me te rendesishme

5. "zbulimi i rrymes elektrike" - rrymen elektrike qe e njohim sot eka bere Nikolla Tesla . pa energji elektrike sot jeta nuk paramendohet dhe keshtu tesles i takojn merita shum te medha qe e ka quar boten perpara

6. " zbulimi i telefonit " - telefonin e pare e ka bere Alexander Graham Bell . edhe sot jeta pa telefon eshte gati e pamundur gati per shumicen e njerzve . telefoni si mjet komunimi ka luajtur nje rol shum te rendesishem ne jetet tona dhe keshtu hyn ne zbulimet me te rendesishme

7. "zbulimi i aeroplanit " i bere nga vellezerit wright ne vitin 1903 eshte i rendesie te veqant sepse eshte me e lehte te pershkruaj rrug te gjata dhe te sigurta

8. " teoria e relativitetit" - nje nga teorit me te kompletuara te te gjitha koherave e zbuluar nga super gjeniu Albert Anjshtanj me 1905 dhe beri qe fizika te hyp nje shkall me lart

9. "zbulimi i televizorit" - eshte bere nga John Logie Baird me 1925 . eshte ne nje nga zbulimet sepse jeta sot pa tv eshte gati e pamundur sepse te gjitha gjerat sot kryhen permes tv dhe ka nje rol jetesor ne ditet e sotme

10. " zbulimi i penicilinit " - penicilina eshte zbuluar nga Alexander Fleming me 1928 dhe ka hyr ne histori sepse ka shpetuar me miliona njerez nga smundje te ndryshme dhe vazhdon te shpetoj

11. "zbulimi i radarit " eshte bere nga Christian Hulsmeyer me 1904 . por radarin qe njohim sot eshte bere nga shkencetaret britanik ne luften e dyte boterore . hyn ne zbulimet me te medha sepse ka shpetuar miliona njerez

12. " zbulimi i ADN " ADN eshte zbuluar nga dy shkencetar nga Francis Crik dhe James Watson me 1953 dhe eshte i nje roli jetesor sepse eshte mundesuar spjegimi i shum gjerave qe nuk kishin shpjegim por edhe mundesi per shum gjera te reja

13. " zbulimi i aspirines " zbulimi i aspirines ka nje rendesi te veqant sepse pa te shum njerez do te kishin vdekur dhe ka rol shum te rendesishem ne eliminimin e shum smundjeve

14. " zbulimi i kompjuterit dhe internetit " eshte bere nga ushtria amerikane ne vitet 1970-1980 dhe dita dites po behet pjes e pandashme e jetes sone te perditshme . ne te gjitha lemejt jetesor jeta pa kompjuter dhe internet eshte gati e pamundur

15. " arritja e klonimit " klonimin e pare e ka bere nje shkencetar kinez po kurr nuk ishte publikuar kjo arritje e tij
klonimin e pare qe eshte publikuar eshte ne vitin 1996 me delen Dolly

_________________
Jam djal perfekt pa defekt me nje projekt indirekt ta marr zemren me rrespekt.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://angels.top-forum.net
 
15 zbulimet mė tė mėdha e tė gjitha kohėrave!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» 30 FOTOT MĖ PREKĖSE TĖ TĖ GJITHA KOHĖRAVE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Argetohuni ne Angel-online ::..ஜ :: Kuriozitete-
Kėrce tek: