PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nje specie e re e Kobras, e afte te vrase 20 persona

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Klajdi_Dr
Admin
Admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1078
Age : 27
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : Futboll
Registration date : 23/08/2008

MesazhTitulli: Nje specie e re e Kobras, e afte te vrase 20 persona   Thu 28 Aug 2008, 14:12

Ne Kenia eshte zbuluar nje specie e re e gjarprit Kobra, e gjate 2.6 metra dhe e afte te vrase deri ne 20 persona me helmin e vet me nje te kafshuar. Zbulimi eshte bere publik nga dy shkencetare permes nje studimi te publikuar dje. Kjo lloj kobre me lekure te erret ehste zbuluar ne nje qender kerkimi dhe rritje retilesh ne korrik 2004, por ehste konfirmuar si specie e re vetem kete vit. Kobrat qe peshtyjne jane ne gjendje ta hedhin helmin e tyre ne disa metra distance. Nje kobra normale me gryke me ngjyre te erret nuk I kalon 2 metra gjatesi, me nje mesatare prej 1 meter e gjysme, ndersa specia e re sipas kerkuesve eshte nje nga me te medhate ne bote. Ajo eshte pagesuar me emrin Naja Ashei, ne memorie te James Ashe, I cili ka ngritur qendren Bio-Ken ne Watamu ne brigjet keniane, ku gjenden kobrat gjigante. Njeri prej ketyre kobrave ka prodhuar 6.2 ml helm te lengshem ne nje hedhje te vetme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://WwW.AnGeLs.ToP-FoRuM.NeT
 
Nje specie e re e Kobras, e afte te vrase 20 persona
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Argetohuni ne Angel-online ::..ஜ :: Kuriozitete-
Kėrce tek: