PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njeriu Kompjuter

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Klajdi_Dr
Admin
Admin
avatar

Male Numri i postimeve : 1078
Age : 27
Vendbanimi : Durres
hobi juaj : Futboll
Registration date : 23/08/2008

MesazhTitulli: Njeriu Kompjuter   Thu 28 Aug 2008, 14:10

Quhet Shakuntala Devi, jeton ne New Delhi dhe arrin te kryeje me mend shumezimin e dy numrave me 23 shifra ne 28 sekonda. Me kete dhunti qe e ka zbuluar ne moshen tre vjecare, Devi ka habitur shume njerez ne mbare boten. Fama e tij nisi kur ishte gjashte vjec. Ne kete moshe ai llogariti rrenjen kubike te nje numri me 15 shifra ne pak sekonda, duke u bere keshtu nje fenomen nderkombetar. Tani eshte 67 vjec, ka shetitur boten dhe ka njohur shume njerez te famshem. “Do te hap nje qender matematike ne Bangalore, e cila do te jete nje qender nderkombetare matematike. Njerez nga e gjithe bota do te vijne per te marre pjese ne seminare te ndryshme”, thote Devi duke folur per planet e tij per te ardhmen ne te cilat perfshihet edhe xhirimi i nje filmi. Pyetjes se cila ka qene llogaria me e veshtire qe ka bere, Devi i pergjigjet: “Ka ndodhur ne Universitetin e Dallasit. Kam llogaritur rrenjen e 23-te te nje numri me 230 shifra. Ai ka qene problemi me i veshtire”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://WwW.AnGeLs.ToP-FoRuM.NeT
 
Njeriu Kompjuter
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sa sheqer mund tė konsumoj njeriu
» Ē' ĖSHTĖ NJERIU? CILA ĖSHTĖ ORIGJINA? ĒFARĖ LLOJ SHORTI KA AI?
» Skeleti gjigand
» Avni Rudaku-Rudi: Poezi antipėrsėritėse: Kur njeriu gabon, pėrsėri gabon!
» Libra nė dorėshkrim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Argetohuni ne Angel-online ::..ஜ :: Kuriozitete-
Kėrce tek: