PortaliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 relievi i shqiperise

Shko poshtė 
AutoriMesazh
durrsaku001
moderator
moderator
avatar

Male Numri i postimeve : 1009
Age : 34
Vendbanimi : parma,itali
hobi juaj : futbolli
Registration date : 23/08/2008

MesazhTitulli: relievi i shqiperise   Thu 28 Aug 2008, 00:37

Relievi
Relievi i trevave shqipetare shtrihet nga niveli i detit deri ne lartesine 2751m (mali i Korabit). I gjithe ky ndryshim i lartesise ndikon ne ndryshimet e medha klimaterike, ne bimesi, si dhe ne dendesine e vendosjes se qendrave te banuara ne drejtim vertikal. Ne relievin e tyre mbizotrojne kodrat dhe malet.
Duke u nisur nga lartesia mbi nivelin e detit, dallohen: relievi i ulet, i mesem dhe i larte.
Relievi i ulet shtrihet nga niveli i detit deri ne 200m mbi nivelin e detit. Ai perfshin fushat dhe kodrat e ulta prane brigjeve detare te Adriatikut e Jonit dhe pergjate sektoreve te mesem te luginave lumore.
Relievi i mesem shtrihet nga 200m deri ne 1000m mbi nivelin e detit. Ai ka shtritjen me te madhe dhe perfshin Kodrat, gropat, fushegropat dhe luginat kryesore.
Relievi i larte shtrihet mbi 1000m mbi nivelin e detit dhe perfshine malet dhe sistemet malore. Pjesa me e madhe e ketyre maleve ka lartesine deri ne 2000m. Malet me lartesi mbi 2000m kane shtrirje te kufizuar. Keto male gjenden ne pjesen qendrore, veriore dhe jugore te trevave shqipetare.

Larmi formash dhe coptim i madh i relievit

Malet, kodrat, gropat dhe fushegropat, lugjet dhe luginat qe perbejne format kryesore te relievit, nderthuren dhe nderpriten me njera tjetren duke formuar nje mozaik te vertet dhe shume te larmishem.
Malet dhe kodrat formojne vargje me shtrirje kryesisht veriperendim - juglindje, sidomos ne pjesen perendimore te trevave shqipetare. Takohen edhe vargje malore dhe kodrinore me drejtime te tjera si harku veri-jug, verilindje-jugperendim etj. Te shumta jane dhe zonat ku malet kane drejtime te ndryshme. Edhe forma e maleve dhe e kodrave eshte e ndryshme.
Jane te shumta malet me maja dhe shpate te thepisura, krejte te zhveshura si ne Alpet shqipetare, ne Sharre, ne Kopaonik (ne veri te Kosoves), ne malet e camerise etj. Keto male jane te ndertuara nga shkembinje te forte gerqerore dhe disa lloje magmatikesh mbi te cilet kane vepruar fuqimisht akujt e dikurshem, ujrat rjedhese, ngricat, debora dhe ererat. Krahas tyre takohen edhe male e kodra me forma te buta, me maja te rrumbulakta ose te sheshta dhe shpate me pjeresi te vogel. Te tilla jane malet e Drenices ne Kosove, kodrat e Kerrabes, Mallakastres ( ne Shqiperi) etj. Keto kodra e male jane te perbera nga shkembinj te bute.
Gropat dhe fushegropat e formuara nga fundosjet tektonike jane te shumta dhe gjenden ne te gjitha trevat shqipetare. Te parat (gropat) kane fund te copetuar nga erozioni i lumenjve qe i pershkojne si gropa e Tropojes, e Kolonjes etj, kurse tek fushegropat fundi ( tabani) eshte krejt i rafshet si fushegropa e Kosoves, Manastirit, Korces etj. Lumenjte tek ato nuk gerryejne por grumbullojne sasi te medha materialesh. Ato kane toka shume pjellore.
Lugjet jane mjaft te gjera ,deri disa dhjetera km , dhe kane forme te perzgjatur . Jane formuar nga fundosjet tektonike dhe pershkohen nga lumenje te medhenj. Kane toka pjellore dhe per kete do te veconim lugun e Dukagjinit ( Kosoves).
Luginat shtihen pergjate rrjedhave te lumenjve te medhenj. Tek ato gjenden zgjerime, por edhe gryka te ngushta, deri ne kanione shume te thella. Ato kane drejtime te ndryshme dhe se bashku me qafat e shumta lidhin trevat e ndryshme shqipetare me njera-tjetren dhe me vendet fqinje.
Fushat kane shtrirje me te kufizuar. Fusha me e rendesishme dhe me e madhja ne gjithe pjesen perendimore te gadishullit te Ballkanit , ndodhet ne perendim te Republikes se Shqiperise. Ne brendesi te trevave shqiptare fushat jane me te vogla dhe gjenden ne disa lugina dhe ne disa gropa dhe fushegropa. Nder to dallohet fusha e Kosoves, e Pollogut te poshtem etj.
Relievi i trevave shqipetare eshte kryesisht kodrinoro-malor dhe shume i larmishem . Ai perbehet nga: kodra, male, vargje malore dhe malesi , lugje dhe lugina ,gropa, fushegropa dhe fusha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
relievi i shqiperise
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: Ushtaret te devotshem i Shqiperise Etnike
» Kuvendi i Shqipėrisė nderon figurat e artit shqiptar nė 100 vite

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ஜ..:: Shkencat sociale ::..ஜ :: Gjeologji & Gjeografi-
Kėrce tek: